EN DE RU

Forum

 • Witam, w tym roku posadziłem na działce borówki amerykańskie 8 krzaków w czterech gatunkach. Chandler, Patriot, Bluecrop i Spartan. Wszystkie poza Spartanem mają piękne zielone liście tylko u Spartana są zaczerwienione. Warunki wszystkie mają identyczne są posadzone obok siebie. Czy odmiana Spartan potrzebuje innych warunków glebowych niż pozostałe odmiany? Pozdrawiam.

  Tak. Spartan jest jedną z bardziej wymagających odmian. Musi rosnąć na lekkiej glebie, prawidłowo nawożonej i podlewanej. Nie wybacza błędów uprawowych. Trochę taka księżniczka na ziarnku grochu. Ale ma bardzo smaczne i aromatyczne owoce.

 • WITAM SERDECZNIE . Na wiosnę posadziłem 10 krzakow borówki - mamy teraz połowę czerwca i nie widzę żadnych młodych odrostów z ziemi . Krzaki miały rzekomo 5 lat . Kiedy mogę się spodziewać pierwszych przyrostów ? Dziękuje za odpowiedż . /

  W tym roku mogą jeszcze być lub nie. Ale na pewno powinny pojawić się w następnym roku. Wiosną 2020 proszę wykonać chociaż słabe cięcie, aby pobudzić wyrastanie nowych pędów.

 • Witam. Posiadam 23 krzewy borówki amerykańskiej. Rzekomo były to krzewy 2-letnie przy sadzeniu. Minęły 3 lata. Mój problem polega na braku nowych odrostów na kilku z nich. Wyrastają 3 - 4 grube zdrewniałe pędy, które owocują całkiem nieźle według mnie, a nowych przyrostów z ziemi brak. Czy to wina złego cięcia?

  Zdecydowanie tak. Borówka wymaga regularnego cięcia. Bez cięcia pędy się starzeją, roślina tworzy tylko małe krótkopędy w koronie. Dużo też zależy od odmiany, taki Bluecrop ma tendencję do wytwarzania dużej ilości pędów, a CHandler jest bardzo oporny. Nie pobudzany cięciem "dziadzieje". W skrajnym przypadku jedynym rozwiązaniem może być obcięcie (wiosną) wszystkich pędów 15-20cm nad ziemią.

 • Witam, ww tym roku wiosną kupilem 6 krzaków borowki 4 letniej roznych odmian. Ze wzgledu na niepowodzenie poprzednich nasadzen w gruncie (nornice uszkadzaly system korzeniowy) zdecydowałem sie na uprawę w 35 litrowych donicach. Krzaki ładnie zaowocowały i sa tez przyrosty. Moje pytanie czy trzeba specjalnie zabezpieczać te donice i jak? Mieszkam w lubuskim. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  Wszystko zależy od zimy. Jakie będą temperatury ujemne, jeśli będzie (przykładowo) -15 przez dłuższy czas to korzenie przemarzną. Proszę zwrócić uwagę, że system korzeniowy ma o wiele mniejszy zakres tolerancji na mróz niż pędy. Najprościej byłoby wstawić donice (częściowo) do dołka i obsypać trocinami.

 • Miesiąc temu kupilem łądne zielone sadzonki borówki wysokiej. Wsadziłem do gleby o pH 4,5. Podlałem podłoże zakwaszoną octem wodą. Na jednej sadzonce listki brązowieją i opadają. Na drugiej sadzonec listki poczerwieniały. Zielony jest tylko jeden młody pęd.

  Może być gleba zasolona lub zbyt duże stężenie kwasu w wodzie. Co prawda to tylko kwas organiczny ale też można przesadzić. Proponuję szybko przepłukać podłoże dużą ilością wody. Poza tym pozostaje pytanie co tam było kombinowane z podłożem przed posadzeniem. Proszę przysłać zdjęcia roślin na maila.

 • >> Miesiąc temu kupiłem ładne zielone sadzonki borówki wysokiej? > Może być gleba zasolona lub zbyt duże stężenie kwasu w wodzie. Masz rację, gleba jest zasolona. SChR po zbadania podłoża stwierdziła, że zasolenie jest SZKODLIWE. Zalecono dodać jałowe podłoże, lub kilkakrotnie przepłukać wodą. Cztery razy, co dwa dni, podlałem te dwa krzaki 20 litrami wody zakwaszonej 200 g spożywczego octu spirytusowego o 10 % kwasowości. Mogę dodać torf. Mam 80 litrów torfu kwaśnego i 80 litrów torfu odkwaszonego. Mogę dodać jałowe nie nawożone podłoże. Mam 100 litrów zapasowego, nie nawożonego podłoża. > Co prawda to tylko kwas organiczny ale też można przesadzić. Do wody deszczowej lub ze studni dodaję ocet. pH tego octu to 4. Dodaję go tyle aby wskazówka b. taniego wskaźnika zeszła z 8 i wskazała coś między pH 6 a 5. > Proponuję szybko przepłukać podłoże dużą ilością wody. Ile wody jednorazowo na te dwa krzaki zajmujące nieco ponad 2 m2? Ile razy powtórzyć takie przepłukiwanie? > Poza tym pozostaje pytanie co tam było kombinowane z podłożem przed posadzeniem. Podłoże to z grubsza w równych częściach ziemia, torf, kompost iglasty (igły, gałązki, kora). Ziemia ogrodowa o pH między 5 a 6, torf o pH 3,5 w wodzie, kompost iglasty, pięcioletni, częściowo rozłożony, pH w KCl 5,9. Po 2 latach od początku siarkowania siarką granulowaną podłoże ma teraz pH 4,5 w KCl. Przypuszczam że, zasoliłem podłoże dając podwojone, a nawet potrojone dawki siarczanów amonu, potasu i magnezu, bo wcześniejsze badania wykazały za mało azotu, potasu, wapnia. > Proszę przysłać zdjęcia roślin na maila. Nie mam zdjęć. Poproszę kogoś aby zrobił.

  Widzę że głównym problemem jest Pańska nadgorliwość. Proszę nie przesadzać z nawożeniem (skąd wzięło się zasolenie?). Dać sobie spokój z octem. Może Pan wyjąć rośliny z gleby, zrobić dołek na ok. 50l substratu i w tak wymienione podłoże wsadzić roślin. Podlać deszczówką ze 2-3 konewki na roślinę. I dać im już spokój w tym roku. Czy przeżyją? Nie wiem, zależy jak bardzo im Pan dokuczył. Wiosną, kupić nawóz do borówkę i nawozić 3 razy w sezonie po 20g na 1 metr kwadratowy wokół rośliny.

Masz pytanie?

Zadaj nam je, odpowiemy na nie.Galeria

Do góry