EN DE RU

Forum

 • Witam zainteresowałem się pózną odmianą i chciałym się zapytać jak zachowuje sie odmiana nelson w porównaniu do blucropa np. okres owocowania, wzrost lub też jakieś inne specyficzne cechy tej odmiany. Z góry dziekuję.

  Pytanie czy Nelson jest późną odmianą? Dla mnie to odmiana średnia, lekko opóźniona. Ostatnimi czasy troszkę wypadła z łask plantatorów. Przy zmiennych zimach ma problemy z równomiernością owocowania. Ja odmiany po Bluecropie dzielę na średnio-późne: Chandler, Elizabeth i późne: Lateblue, Elliot.

 • dzień dobry. na mojej plantacji pojawiły się mszyce, na plantacji przeprowadzany jest już zbiór owoców czy w tej sytuacji można użyć jakiegoś środka owadobojczego?

  Witam Okresy karencji raczej wykluczają użycie insektycydów w trakcie zbiorów owoców. Chcąc wiedzieć czy można użyć danego insektycydu należy przeczytać na jego etykiecie, kiedy po zabiegu można rozpocząć zbiór owoców. I tak np. Spintor ma 3 dni karencji, ale jest zarejestrowany w borówce tylko do muszki plamoskrzydłej.

 • dzień odbry, na jesień przesadziłem dwa krzewy borówki; krzeyw sa stare moga mieć nawet 20 lat; przy sadzeniu dokonałem cięcia ok 1/3 gałęzi; krzewy ładnie przezimowały, ładnie wypuściłu liście i zakwitły ale, owoce są bardzo małe (ok 5mm średnicy); krzew

  Roślina włożyła w owoce tyle ile mogła, a być może i to za wiele. Redukcja 1/3 pędów po tak ostrej ingerencji w system korzeniowy była trochę za mała. Należało usunąć 50% pędów - zostawić tylko młody szkielet, który zapewni zaopatrzenie roślinie i pozwoli na odbudowę korzeni. Proszę uważnie pilnować roślin jeszcze i w przyszłym sezonie (woda!). Aby roślinie ułatwić odżywianie można ją wspomóc 3-4 krotnym nawożeniem dolistnym (od końca maja do połowy sierpnia). Kolejna sprawa to redukcja ilości zawiązków owoców - proszę nie obciążać ich nadmiernym owocowaniem.

 • witam prosze o porade czy mlode krzaki borowki sadzone na wiosne nalezy nawozic jesli tak to czym i kiedy, poniewaz nie wiem czy moga byc one przenawozone

  Jak najbardziej! Najprościej jest kupić "nawóz do borówek" w sklepie ogrodniczym. Jest to wieloskładnikowy mix, który zapewnia kompleksowe zaopatrzenie. Termin podawania może się zmieniać w zależności od pogody wiosną. Orientacyjnie proszę podawać nawozy 3razy w sezonie: Na prima Aprilis - 1 kwietnia, popracować też 1 maja i na koniec uczcić Dzień Dziecka - 1 czerwca. Dawka: garść szeroko rozsypana na 3 młode krzewy i takaż sama garść na 1 dojrzały krzew (6cio letni)

 • Witam. Czy należy dodawać trociny do torfu w trakcie sadzenia. Spotkałem się z opiniami oraz literaturą która twierdzi że trociny w torfie w pierwszych latach po posadzeniu będą zabierać azot przez co osłabią sadzonkę. Podobno trocina nadaje się tylko do

  Tak, świeże trociny zabierają azot - a dokładnie robią to mikroby, które zajmują się rozkładem trocin. Dodawanie trocin do torfu, zwłaszcza na plantacjach, wynika z kosztów. Torf jest 3x droższy od trocin. Na działce można sobie darować dodawanie trocin do torfu (bardzo dobra natomiast jest ściółka iglasta). Trociny są przydatne do mulczowania gleby - czyli do obsypywania rzędów. Sypane co 2-3 lata zapewniają uzupełnianie materii organicznej.

 • które odmiany są odporne na suszę,czy przed sadzeniem dół wyłożyć folią,mam kl.V ziemi

  Nie ma odmian odpornych na suszę. Są tylko odmiany trochę mnie wrażliwe: Bluecrop, Elizabeth, Bluegold, Patriot. Można wyłożyć dół folią, ale trzeba pamiętać o dwóch sprawach: 1. Dół musi mieć dużą pojemność. Proponuję chociaż 100l. 2.Na spodzie obowiązkowo musi być kilka otworów, jak w donicy, aby okresowy nadmiar wody mógł wypłynąć. Bez otworów, po dużych deszczach, uzyskamy bagno, w którym zgniją korzenie.

 • czy wysyłacie kurierem borówkę krzew,jaka cena 3-letniej

  Jesteśmy szkółką "hurtową" i nie prowadzimy sprzedaży wysyłkowej.

 • Borówka wyjęta z doniczki i posadzona do gruntu,przez 3 lata nie wydała żadnego korzenia,były takie jak przed sadzeniem.

  Podejrzewam, że roślina została posadzona w ciężką glebę o wysokim pH, bez żadnego przygotowania. Borówka wymaga gleby luźnej, próchnicznej, z dobrym dostępem powietrza do korzeni. Proszę przeczytać w poradach, opis uprawy borówki na działce i zastanowić się czy wspomniana roślina jest prawidłowo posadzona i uprawiana.

 • witam zakwasilem glebe klasy V siarką pylistą teraz jej pH jest odpowiednie.Mam dostęp do torfu o pH 6,5 mogę wymieszać to razem czy jednak ten torf jest nieodpowiedni...

  Nie jest to najlepszy dodatek. Pytanie czy ten torf to torf włóknisty, brązowy, czy raczej muł ze stawu. pH wskazuje, że nie jest to wysokiej jakości torf wysoki. Proponuję wykorzystać ten torf jako składnik pryzmy kompotowej - dodać trociny (50%), trochę obornika, 4kg siarczanu amonu na 1m3. Na jesień 2017 będzie z tego dobry, kwaśny kompost.

 • Witam, mam małą plantację dwuletnich krzewów Bluecropa. Wiem o naworzeniu wiosennym, czy jesienią także powinienem nawozić? jeśli tak to czym? Z tego co wyczytałem, to powinno się nawozić fosforem.

  Pod warunkiem, że wiadomo, że fosforu brakuje. Jeżeli fosfor będzie podawany co roku na zasadzie "bo tak trzeba jesienią" to w końcu może dojść do problemów z pobieraniem żelaza czy miedzi, wywołanych nadmiarem fosforu. Lepszą opcją jest zrównoważone nawożenie wiosną. Opcja prosta to opisany wcześniej na forum "nawóz do borówki" - to dla małych działek ogrodowych. Druga opcja to mieszanka siarczanu amonu (1:1) np. z Hydrocomplexem (wieloskładnikowy). Trzecia opcja to oparcie się na ogólnych programach nawożenia borówki (Yara, Intermag, itp.). I opcja 4 (najlepsza) to nawożenie w oparciu o analizę gleby w laboratorium i związanych z nią zaleceniach.

Masz pytanie?

Zadaj nam je, odpowiemy na nie.Galeria

Do góry