EN DE RU

Porady

Borówka na działce

Wiele osób posiadających działkę decyduje się na posadzenie krzewów borówki. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, należy jednak spełnić kilka warunków i odpowiednio się do tego przygotować, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Borówka wysoka (amerykańska) pochodzi z Ameryki Północnej. Krzewy dorastają do 2 m wysokości i do 2,5 m rozpiętości.

Dorosłe krzewy borówki wysokiej (amerykańskiej)
Plon 3 - 7 kg z krzewu (zależy to oczywiście od odmiany i kondycji krzewu).Owoce są kuliste, spłaszczone, barwy czarnej lub fioletowej z niebieskim nalotem o dużej średnicy od 10 do 25 mm. Owoce aromatyczne, smakują jak czarne jagody, dojrzewają od połowy lipca (odmiany wczesne) do końca września (odmiany późne). Większość odmian borówki wysokiej jest samopylna, ale wyższe plony uzyskuje się z zapylenia krzyżowego i dlatego na działce należy posadzić kilka różnych odmian. Borówka wymaga gleb lekkich, ciepłych, z dużą zawartością próchnicy, o bardzo niskim pH. Optymalny zakres kwasowości gleby to 3,5 - 4,5.
Pehametr Heliga – prosty ale funkcjonalny przyrząd
Dokonując wyboru miejsca do posadzenia borówki należy zwrócić uwagę na miejsce nasłonecznione i osłonięte. Krzewy powinny być sadzone w grupach, nie zaś w rządku wzdłuż płotu. Bardzo dobrym miejscem jest ogródek kwaśny, w towarzystwie rododendronów, azalii i wrzosów, gdyż wszystkie te rośliny mają podobne wymagania. Dokonując wyboru odmian powinno się wybrać przynajmniej kilka krzewów odmian o różnej porze dojrzewania. W ten sposób można sobie zapewnić zbiory owoców przez maksymalnie długi czas. Do uprawy amatorskiej bardzo dobrymi odmianami są: Earliblue, Spartan, Patriot, Bluejay. Ze środkowego okresu dojrzewania najlepszą odmianą jest Bluecrop, ale równie godne polecenia są odmiany takie, jak Bluegold, Berkeley, Sierra czy Brigitta. Z odmian późnych polecane są Herbert, Darrow, Nelson, Lateblue, Elliot.

Po dokonaniu wyboru odmian i miejsca, należy przygotować podłoże do posadzenia krzewów. Jeśli działka zlokalizowana jest na terenie leśnym w towarzystwie drzew iglastych, borówka z reguły będzie się tam dobrze czuła. Więcej pracy wymaga przygotowanie ziemi na działce z glebą żyzną, zwięzłą, gliniastą lub ilastą.

Stanowisko dla sadzonki borówki
W pierwszym przypadku wykopuje się dołek o średnicy ok. 50-60cm i głębokości ok. 30-40cm i wypełnia go do połowy mieszaniną torfu kwaśnego z mieloną korą sosnową i odrobiną wykopanej ziemi. Umieszcza krzew borówki, który przed wyjęciem z doniczki powinien być dokładnie podlany.

Jeśli natomiast gleba na działce jest ciężka i gliniasta należy zrobić coś w rodzaju wielkiej doniczki zakopanej w ziemi. Wykopany dołek wykłada się folią, na dnie robi kilka małych otworów, którymi będzie mógł odpłynąć nadmiar wody opadowej. Wnętrze dołka wypełnia taką samą mieszaniną torfu kwaśnego z korą sosnową.

Po umieszczeniu rośliny w dołku wypełnia się przestrzeń pomiędzy krzewem a brzegiem dołka resztą wcześniej przygotowanej mieszaniny. Po posadzeniu nie należy ugniatać i udeptywać podłoża wokół borówki, należy ją za to intensywnie podlać.

W roku sadzenia krzewów borówki usuwa się kwiaty oraz drobne, cienkie pędy znajdujące się u nasady krzewu. Unikać należy skracania silnych, nie rozgałęzionych, jednorocznych pędów. W czasie wegetacji borówka wymaga regularnego podlewania. Borówka na płytki system korzeniowy, który rozrasta się płasko tuż pod powierzchnią gleby. Taki system korzeniowy na lekkiej glebie naraża rośliny na przesychanie. Dlatego ważne jest jej regularne podlewanie. Borówka jest najbardziej wrażliwa na braki wody podczas intensywnego, wiosennego wzrostu oraz przy dojrzewających owocach. W tym czasie podlewanie można połączyć z nawożeniem. Stosując jedną łyżkę stołową siarczanu amonu na 10 litrów wody wykorzystywanej do podlewania, zapewnia się borówce wystarczające nawożenie azotowe, nawet przy stosowaniu co 2 tygodnie. Nawożenie potasem i fosforem zapewni jednorazowe jesienne zastosowanie azofoski, polifoski lub innego bezwapniowego nawozu wieloskładnikowego. Osoby, które chcą uniknąć dobierania pojedynczych składników mogą zaopatrzyć się w nawóz.... do borówki (3g/młody krzew, 15g/dojrzały krzew). Po posadzeniu bardzo wskazane jest ściółkowanie wokół roślin. Najlepszym materiałem do ściółkowania jest mielona kora sosnowa. W uprawie amatorskiej nie stosuje się żadnej ochrony chemicznej. Nawet jeśli sporadycznie wystąpią jakieś szkodniki, to można je zebrać i zniszczyć, a ich ewentualna obecność nie jest w stanie wpłynąć negatywnie ani na wzrost krzewów, ani na jakość plonów.

Krzew borówki –objaw zgorzeli pędów
Właściwa pielęgnacja krzewów z reguły uniemożliwia występowanie chorób w takim nasileniu, które mogłyby mieć wpływ na wzrost i plon krzewów. Zaobserwowane chore pędy po prostu się wycina i pali.
Cięcie prześwietlające krzewów borówki
Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, należy przeprowadzić cięcie krzewów.

U młodych roślin usuwa się jedynie końce pędów uszkodzonych przez mróz, oraz pędy nisko położone, płożące przy ziemi. Od 4 - 5 roku zaczyna się cięcie prześwietlające, by pobudzić wzrost krzewu i zapewnić stałość plonowania (owoce na pozostałych pędach będą dorodniejsze).
Dojrzewające owoce borówki amerykańskiej
Nie spieszmy się ze zrywaniem owoców, po przebarwieniu się powinny jeszcze dojrzewać co najmniej 5 dni. W tym czasie owoce znacznie zwiększą swoją masę i wzrasta w nich zawartość cukrów.

W uprawie amatorskiej nie stosuje się żadnej ochrony chemicznej. Nawet jeśli sporadycznie wystąpią jakieś szkodniki, to można je zebrać i zniszczyć, a ich ewentualna obecność nie jest w stanie wpłynąć negatywnie ani na wzrost krzewów, ani na jakość plonów.

Galeria

Do góry