EN DE RU

Forum

 • Jak utrzyma prawidłowy poziom PH Nawadniam woda ze studni gdzie PH wody to 6,5 w uprawie w granicach 5,5-6 ph pod krzewami jest wysykane torfem kwasnymi trocinami sosnowymi uprawa ta ma najstarsze krzewy 4 lata najmłodsze krzewy 1 rok co roku powiększam o 20-30szt .Jak utrzymac prawidłowe PH ?

  Woda jest całkiem niezła, zwykle w studniach ma pH 7,2. Proste zakwaszanie gleby to użycie siarki pylistej w ilości 1,5kg na 100m2(1ar) jednorazowo, 3-4 razy w roku. Np. w marcu, maju, sierpniu, październiku. Siarkę sypiemy na całą powierzchnię! Proszę NIE sypać "garstką" pod roślinę.

 • jak uratować krzewy przed pedrakami w ubiegłym roku podgryzły prawie 20% uprawy zastosowałem srodek laevanem w sierpniu z jakim skutkiem nie wiem zastanawiam sie cz wyłożenie miedzy żedami agrowłukniny jest dobrym sposobem bo np szpaki nie maja możliwosci ingerencji własnie w zwalczanie pędraków prosze o podanie sposobu walki z robalami

  Pędraki trudno zwalczyć. Stosowanie larvanemu trzeba powtarzać w każdym sezonie, najlepiej podlewać rośliny i teren obok. Szpaki są mało skuteczne-nie dotrą do pędraków. Lepsze są krety, które nie wiedzieć czemu wszyscy chcą zwalczyć.

 • Ile powinna wynosić warstwa mieszanki torfowo-trocinowo-korowej pod krzewem nie liczac przygotowania samego podłoża na odpowiedniej głębokości dziękuje i pozdrawiam

  Absolutne minimum to 30cm, optymalnie z 50cm.

 • Czy jest wskazane zakwaszać glebę pod borówkę rozcieńczonym kwasem azotowym? jeśli tak to w jakim okresie i w jakim stężeniu?

  Na początek ostrzegam: kwas azotowy jest niebezpieczny! Tak można zakwaszać wodę tym kwasem. Nie da się powiedzieć ile kwasu potrzeba, zależy to od soli zwartych w wodzie. Trzeba to określić poprzez zakraplanie kwasu np. do 10l wiadra z wodą.

 • Zakupiłem w tym roku kilkuletnie krzewy borówki amerykańskiej. Są to krzewy ok 1,5m wysokiści, wykopane prosto z plantacji z bryłą korzeniową, (średnio ok 25-30cm średnocy btyła). Krzewy są w fazie kwitnienia, przyjeły sie moim zdaniem b. dobrze,. dołki były 2 razy szersze od bryły. Do tego daliśmy nawód do borówke i podlewamy. I teraz pytanie bo znajomy rolnik powiedział, że po przesadzeniu takich dużych krzewów z przyciętymi korzeniami powinno sie w tym sezonie poobrywać kwiaty- usunac całkowicie z niego owoce, żeby krzew mógł sie zregenerowac. Twierdzi, że jak tego nie zrobimy to w nastepnym sezonie moga nam krzewy pousychac. Czy faktycznie tak jest? Szkoda było by tracic takie plony, bo krzewy wygladaja b. dobrze i owocow bedzie sporo.

  Dobrze mówi, ale to mało. Krzewy z pędami 1,5m, a system korzeniowy średnicy wiadra? Oznacza to że korzeni zostało ze 30%. Jeśli tak to poza kwiatami trzeba zredukować ilość i długość pędów zostawiając max 50%. W tym roku będzie walka o przyjęcie się krzewów, proszę zapomnieć o tegorocznych plonach. Twierdzenie, że krzewy już się przyjęły jest mocno na wyrost. Przecież nie miały czasu odbudować systemu korzeniowego, o sukcesie będzie można mówić najwcześniej jesienią.

 • Dzień dobry Mam problem z borowka krzaki pięknie kwitły a teraz liście częściowo usychaja cale gałazki Krzaczki marnieją

  poczta@borowka.pl - Proszę o jakieś zdjęcia, opis co było robione (nawożenie, ochrona chemiczna). Na obecnym etapie to tak jakby do lekarza przez telefon powiedzieć: jestem chory proszę mi coś przepisać.

 • Dzień dobry, Mam plantację borówki od wielu lat. Do tej pory nie było z nią żadnych problemów. W tym roku pojawiła się inwazja miseczników. Zakupiłam SilTac EC i pryskam nim borówkę. Czy to jest dobry środek czy może jednak powinnam użyć jakiegoś innegośrodka owadobójczego. Jeśli tak, to poproszę o nazwę. Ineteresuje mnie również jak poznam, że miseczniki reagują na oprysk. Zgóry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Anna

  SilTac EC jest środkiem do mechanicznego blokowania larw wychodzących wiosną z jaj. Obecnie jest trochę późno na zwalczanie chemiczne. Po zbiorach można niszczyć misecznika np. przy użyciu Movento. Skuteczność oprysku widać po tym że znikają żywe osobniki.

Masz pytanie?

Zadaj nam je, odpowiemy na nie.Galeria

Do góry